Drobné opravy v kúpeľni a na WC

Mnoho prác a drobných opráv v kúpeľni dokážete zvládnuť sami: Napr. namontovať novú batériu na umývadlo, odstrániť vápenné usadeniny v perlátore alebo vyčistiť upchaný odpad.


Návod

1. Vyčistenie sitkového regulátora prúdu vody (perlátora)

Malý nadstavec v tvare sitka (sitkový regulátor prúdu vody alebo perlátor) na armatúre umývadla slúži na primiešanie vzduchu do prúdu vody. Jeho vnútro časom kalcinuje (vápenatie) alebo sa pred ním usádzajú drobné čiastočky z vodovodnej siete. Dôsledkom toho je výrazne znížený prietok vody.

Najskôr uvoľnite závitový prstenec a následne ho spolu s perlátorom a gumovým tesnením ponorte do odvápňovacieho roztoku, kyseliny citrónovej alebo octu. Približne po 15 min. by sa mali rozpustiť všetky usadeniny a diely by mali byť čisté. Nechajte z vodovodného kohútika vytekať teplú i studenú vodu, aby sa uvoľnené častice z potrubia vyplavili. Takto predídete, aby sa perlátor zakrátko opäť zaniesol. Poskladajte diely dohromady a utiahnite rukou závitový prstenec. V prípade, že voda vyteká zo strán, by ste mali prstenec ešte opatrne dotiahnuť.

Pamätajte si: Ak nemáte vhodný kľúč na skrutky alebo kliešte s hladkými mosadznými čeľusťami, použite špeciálny plastový kľúč alebo kliešte na rúrky (Sika-kliešte), ktoré omotajte handrou. Tak zabránite poškriabaniu závitového prstenca.

2. Vápenné škvrny

Vápenné škvrny na armatúrach umývadla sa dajú odstrániť nielen octovou vodou a kyselinou citrónovou, ale aj pomocou leštidla do umývačiek riadu získajú vaše armatury opäť žiarivo lesklý vzhľad. Dajte trochu leštidla na vlhkú handru, rozotrite ho po armatúre, nechajte krátko pôsobiť, zotrite, opláchnite a vyleštite. Ak sa nepodarilo všetky vápenné usadeniny odstrániť, napusťte vatu trochou octa a priložte ju na miesto s vápennou usadeninou. Po 30 minútach vatu zložte a zvyšky odstráňte zubnou kefkou.

3. Výmena armatúry

Bežné armatúry majú dve prípojné hadice: Jednu na teplú a druhú na studenú vodu. Zaskrutkujte obe hadice na spodnej strane armatúry a pretiahnite tieto hadice otvorom v kúpeľňovej keramike tak, až armatúra rovnomerne dosadne na umývadlo.

Teraz upevnite armatúru odspodu pomocou podložky a matice, ktorá je väčšinou priložená k armatúre a priskrutkujte hadicu na teplú a studenú vodu k príslušným rohovým ventilom.

4. Upchaté odpady

Ak vlasy a zvyšky mydla upchajú sitko v odpade, povoľte skrutku pri sedle pre zátku a odstráňte nečistoty pomocou skrutkovača.

Ak je však odpad upchaný, je nutné odskrutkovať rúrkové koleno sifónu a upchanie celkom uvoľniť.

5. Kvapkajúce vodovodné kohútiky

Neustále kvapkajúci vodovodný kohútik spôsobuje nielen tvorbu vápenných škvŕn na kohútiku a na umývadle, nežiadúca spotreba vody zároveň spôsobuje zbytočné náklady. Väčšinou je možné niekoľkými hmatmi kvapkajúci vodovodný kohútik účinne opraviť. Najskôr zatvorte prívod vody rohovými ventilmi pod umývadlom a potom povoľte rukoväť vodovodného kohútika. Pri starších armatúrach otvorte kohútik úplne a potom ho odskrutkujte pomocou klieští na armatúry (Siko-kliešte alebo tzv. hasák). Pomocou vhodného kľúča na skrutky môžete teraz ventil ľahko povoliť. Ukáže sa malé tesnenie, takzvaný terčík kohútika. Časom sa stáva porézny a je väčšinou zodpovedný za kvapkanie vodovodného kohútika. Tesnenie je zaistené pomocou malej matice, ktorú musíte taktiež povoliť kľúčom na skrutky.

Vymeňte tesnenie a zoskrutkujte opäť súčasti kohútika dohromady v obrátenom poradí. Naviac potrite závit vretena z vnútornej strany trochou tuku na vodovodné kohútiky.

6. Obnova škár

Zanesené škáry môžete ľahko vyčistiť – úplne bez vyškriabania a nového škárovania. Pomocou škárovacích farieb v rôznych odtieňoch ako značkovače/ceruzky alebo tuby so špongiou sa Vám táto oprava podarí. Najskôr očistite podklad (od mastnoty a vápna). Následne naneste škárovaciu farbu v zvolenom farebnom odtieni pomocou špongie alebo kolíka na škáry. Po vyschnutí očistite obkladačky od zvyškov farby.

Tip

Výmena jednotlivých obkladačiek
Najskôr odstráňte maltu okolo poškodenej obkladačky – pomocou uhlovej brúsky alebo vŕtačky s frézou to ide celkom jednoducho. Následne rozbite opatrne kúsok po kúsku obkladačku pomocou kladiva a sekáča. Odstráňte zvyšky malty. Potom naneste disperzné lepidlo na obkladačku pomocou zubatej špachtle na zadnú stranu obkladačky i na podklad a uložte obkladačku na lepidlo (upravte a pritlačte). Po vytvrdnutí lepidla, na záver, vyškárujte obkladačku dookola.

Škárovacia hmota z tuby
Ak vymieňate obkladačky iba po jednej, lepšie je použiť škárovaciu hmotu z tuby: Hotová malta je k dispozícii v niekoľkých farbách a tuba môže byť až do ďalšieho razu jednoducho opätovne uzatvorená.

Dekoračné obkladačky
Dekoračné obkladačky nemusia byť vždy iba biele alebo jednofarebné. Stavte na akcenty a objavte veľký výber dekoračných obkladačiek, napr. s farebnou mozaikou. Inšpiráciu nájdete v BAUHAUS oddelení obkladov a dlažieb. Vzorové prezentácie ukazujú príklady kladenia a možnosti použitia. Tieto ukážky ponúkajú vybrané atraktívne príklady použitia obkladov a dlažieb u Vás doma.

Náradie a materiál

  • Kefa
  • Kliešte na armatúry alebo rúrky
  • Kľúč na skrutky
  • Otvorený maticový kľúč
  • Podložka pre kohútik
  • Prostriedok na umývanie riadu
  • Roztok na odvápnenie, kyselina citrónová alebo ocot
  • Sóda
  • Škárovacia farba
  • Tuk na kohútiky
  • Vedro

Galéria

Silné vápenné usadeniny na perlátore odstránite pomocou odvápňovacieho roztoku, kyseliny citrónovej alebo octu.

V prípade, že výmena tesnenia už viac nepomôže, musí sa v každom prípade vymeniť armatúra.

Práve odtoky v kúpeľni sa časom upchávajú vlasmi a nečistotami. Ako prevenciu nalejte do odtoku jednu až dve polievkové lyžice umývacieho prostriedku na riad a nechajte pôsobiť 10 minút. Potom zmyte vriacou vodou. Tento proces opakujte dvakrát až trikrát do roka.

Aby ste zabránili nepríjemným zápachom z odpadových vôd, zrieďte menšie množstvo sódy vo vriacej vode a týmto roztokom prepláchnite odtok.

Staré škáry sa rozžiaria v novom lesku napríklad pomocou škárovacích farieb z tuby.